Elemzők:
Regős Gábor, a Makronóm Intézet makroelemzési vezetője
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
A termék-külkereskedelmi hiány tavaly novemberben közel 1,3 milliárd eurót tett ki, míg ugyanabban a hónapban az export euróban számított értéke 18, az importé 29 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos időszakánál.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője úgy értékeli, hogy a várakozásoknál nagyobb hiány keletkezett a külkereskedelemben novemberben, meghaladva az októberi 923 millió hiányt; ugyanakkor lényegesen mérséklődve az augusztusi rekordmértékű, 1580 millió eurós deficitet követően.
Regős Gábor meglátása szerint e trendek mögött továbbra is az energiaárak emelkedése áll. Így a termék-külkereskedelem hiánya az előző két hónaphoz képest emelkedett, amely a nyári szintnek felel meg. A Makronóm Intézet makroelemzési vezetője szerint vélhetően az októberi adattal szemben novemberben az import volumene is jobban bővült, mint az exporté.
A múlt évben tehát összességében az energiaárak elszabadulása miatt jelentős deficit alakult ki a külkereskedelmi termékforgalomban és így a fizetési mérlegben. Ugyanakkor 2023 elején a gázárak érdemi csökkenésnek indultak, bár a koronavírus előtti szintnek még így is a többszörösét teszik ki.
A háború felülírta a külkereskedelmi kilátásokat
A Magyar Bankholding szakértője, Suppan Gergely a múlt év első tizenegy hónapjának adatait is idézi. Ezek szerint 19,8 százalékkal nőtt az export, míg 29,5 százalékkal az import euróértéke, ennek megfelelően 9988 millió euróval romlott a külkereskedelmi egyenleg, így 8006 millió euró hiányt mutatott az egy évvel ezelőtti 1981 millió euró többlettel szemben. Suppan Gergely szerint az egyensúlytalanságért az ipari termelés lassulása és az igen magas energiaárak együttesen felelősek.
Részleteiben ez azt jelenti, hogy
az orosz-ukrán háború érdemben felülírta a külkereskedelmi kilátásokat.
Regős Gábor mellett Suppan Gergely is kiemeli, hogy „az energiahordozók és más nyersanyagok árainak drasztikus emelkedése szignifikánsan rontja a cserearányokat, amit csak kismértékben ellensúlyozhat a nemzetközi piacokhoz képest olcsóbb orosz olajár”.